Figury ogrodowe zwierząt
Posiadanie ogrodu jest prawdziwym błogosławieństwem i jeśli dobrze o niego zadbasz, może działać jako sanktuarium, które pomoże Ci uciec od codziennych zmartwień i sprawi, że poczujesz się bardziej zrelaksowany.
Praca w ogrodzie daje wiele korzyści, w tym redukcję stresu, wsparcie układu odpornościowego i poprawę zdrowia psychicznego.
I oczywiście, piękno ogrodu dodaje uroku Twojemu domowi.
Każdy ogród ma swoje unikalne urok dzięki zastosowaniu kwiatów i zieleni, jednak dodanie sztuki ogrodowej jest zawsze dobrym pomysłem.
Sztuka ogrodowa może pokazać Twoją osobowość i Twój styl, niezależnie od tego, czy wolisz styl nowoczesny, rustykalny czy wyrafinowany.
Świetnym sposobem na wykorzystanie dzieł sztuki w ogrodzie jest stworzenie motywu przewodniego.
Na przykład, możesz wykorzystać motyw zwierzą, aby dodać odrobinę zabawy lub stworzyć spokojną, naturalną atmosferę i odświeżyć wystrój zewnętrzny.
Jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów na udekorowanie ogrodu i stworzenie harmonijnego wyglądu.
Musisz jednak upewnić się, że podejdziesz do tematu w sposób przemyślany, jeśli chcesz, aby Twój ogród wyglądał bardziej atrakcyjnie.
Prostota jest kluczem przy wyborze ozdób ogrodowych
Figury zwierząt, rzeźby i ozdoby bardzo dobrze pasują do większości ogrodów. Bardzo często stanowią one doskonałe wykończenie ogrodu. Posągi mogą być używane w formalnym otoczeniu lub w bardziej subtelny sposób, w zależności od stylu i preferencji.
Zawsze dobrze jest ograniczyć liczbę ozdób w danym miejscu, więc jeśli chcesz użyć kilku sztuk, upewnij się, że są one ustawione w odpowiednich odległościach i zajmują odpowiednie miejsca.
Wybierając spośród szerokiej gamy zwierzęcych ozdób ogrodowych i wybierz te, które komponują się z Twoim ogrodem. Zwierzęta zazwyczaj lepiej pasują do ogrodu w stylu rustykalnym, ale jeśli są starannie dobrane, mogą dobrze działać również w formalnym otoczeniu.
Aby podjąć właściwą decyzję, należy zadać sobie pytanie, gdzie są najlepsze miejsca w ogrodzie i zastanowić się, które posągi będą dobrze pasować do nich pasować.
Jeśli Twój ogród jest utrzymany w bardziej tradycyjnym stylu, z dobrze utrzymanymi roślinami i żywopłotami, elementami równowagi i geometrycznymi kształtami, rozważ przedmioty, które są również tradycyjne, takie jak na przykład posągi lwa lub pawia.
Jeśli w Twoim ogrodzie przeważa naturalna roślinność, możesz wybrać figurki zwierząt ogrodowych w stylu ziemistym i rustykalnym, na przykład kaczki lub gęsi.
Figurki ogrodowe zwierząt, takie jak koty, króliki, ptaki i inne, mogą stanowić zabawne akcenty do rozrzucenia na patio lub jako punkty centralne w rabatach kwiatowych.
Najprostszym sposobem na wzmocnienie tych cech jest otoczenie ich roślinami. Możesz wybrać rośliny, które uzupełnią kolory posągu lub będą z nimi kontrastować, ale upewnij się, że nie są przytłaczające i nie zasłonią posągu z widoku. Ważne jest również, aby wybrać rośliny z uwzględnieniem pór roku. Zastanów się, kiedy rośliny mogą zakwitnąć i czy oferują ulistnienie przez cały rok, czy tylko w niektórych okresach. Weź pod uwagę wpływ, jaki ich kwitnienie może mieć na wygląd posągu i ogólny wygląd ogrodu.
7 pomysłów na dekoracje ogrodowe, które upiększą Twój ogród
Choć ogród kojarzy nam się przede wszystkim z roślinnością, to nie stanowi ona jedynego elementu tej przestrzeni. O ile wiosną czy latem dzięki roślinom cieszyć możemy się soczystą zielenią czy oszałamiającymi kolorami kwiatów, o tyle poza sezonem ogród może stracić nieco na uroku. Aby tak się nie stało, a nasz ogród zachwycał każdego dnia, warto sięgnąć po odpowiednie dekoracje ogrodowe. Przedstawiamy siedem propozycji dekoracji, które świetnie skomponują się z roślinami, wprowadzą do ogrodu nową jakość i dodadzą mu uroku.
1. Ławeczki
Nawet w małym ogrodzie warto zainstalować wygodną ławeczkę ogrodową – zwłaszcza, jeśli nie mamy tarasu z miejscami do siedzenia. Ławeczka pozwala spędzać czas w otoczeniu przyrody. Najlepiej ustawić ją nieco w cieniu, inaczej dłuższe korzystanie z niej może męczyć. To idealne miejsce na czytanie, picie herbaty czy rozmowę z przyjaciółką. Dodatkowo ławeczka może stanowić wspaniałą dekorację ogrodową.
2. Donice ogrodowe
Po co sadzić rośliny w donicach, jeśli ma się ogród, można zapytać. Ale prawda jest taka, że nie trzeba wybierać między tymi dwoma rozwiązaniami, a donice ogrodowe są tego najlepszym przykładem. Duże donice pomieszczą nawet bardziej okazałe rośliny, pozwalając dowolnie je przestawiać. To świetny sposób na uprawę gatunków, które trzeba na noc lub na zimę wnosić do wewnątrz. Dodatkowo same donice ogrodowe stanowią dodatkową dekorację ogrodu.
3. Domki dla zwierząt i owadów
Niepozorne, czasem niewielkie, często ukryte w kącie ogrodu – domki dla zwierząt i owadów mają dwie zasadnicze zalety. Z jednej strony same w sobie są zazwyczaj niezwykle urocze. Z drugiej zapraszają do ogrodu pożytecznych i pięknych przyjaciół – pszczoły i inne owady zapylające, motyle, a nawet jeże! Obecność tych zwierząt będzie miała dobroczynny wpływ na ogród, a ich domki dodadzą przestrzeni uroku.
4. Poidełka i karmniki
To kolejna grupa przydatnych dekoracji ogrodowych, które zachęcają zwierzęta do częstszych i dłuższych wizyt w nim. Poidełka i karmniki dotyczą przede wszystkim ptaków, ale wysypanymi zimą w karmniku orzechami nie pogardzi także wiewiórka, a z poidełka skorzystają również owady. Dodatkowo mnogość modeli sprawia, że każdy wybierze idealne poidełko czy karmnik dla swojego ogrodu, dopasowując je stylem do reszty otoczenia.
5. Figurki do ogrodu
Niektórym mogą kojarzyć się mało pozytywnie, automatycznie przywołując wizerunki ogrodowych krasnali (które przecież też mają swój urok!). Ale figurki do ogrodu nie muszą wyglądać przesadnie czy kiczowato. Dzisiaj sklepy oferują mnóstwo figurek do ogrodu dobrej jakości, które będą stanowiły idealne jego uzupełnienie. Figurki zwierząt, antycznych boginek czy też figurki stylem nawiązujące do orientu – ustawione wśród zieleni wyglądają, jakby były tam od zawsze.
6. Fontanny ogrodowe
Fontanna ogrodowa to rozwiązanie, które z powodzeniem może zostać zastosowane także w małym ogrodzie. Ustawiona w cieniu fontanna, obok której postawić można ławeczkę, pozwala na rozkoszowanie się dźwiękiem szemrzącej wody. To także wabik dla ptaków i owadów. Dodatkowo w upalne dni woda z fontanny zapewnia przyjemny chłód, a przy suszach bardziej wilgotne powietrze.
7. Lampy ogrodowe
Lampy, lampiony, oświetleniowe słupki, lampki, latarenki i girlandy – wybór jest naprawdę ogromny. Dobrze dobrane lampy ogrodowe za dnia będą jego dekoracją, po zmierzchu zaś zapewnią urokliwe oświetlenie. Jeśli nie chcemy martwić się rachunkami lub po prostu zadbać o przyrodę, warto rozważyć lampy solarne, które w nocy świecą dzięki zgromadzonej za dnia energii słonecznej.
4 mity na temat fontanny ogrodowej
Fontanny ogrodowe kojarzą Ci się głównie z wielkimi posiadłościami czy dworkami? Choć podoba Ci się pomysł posiadania fontanny w ogrodzie, to nie jesteś przekonany, czy będzie ona pasować w Twoim ogrodzie? A może masz jeszcze inne obawy lub wątpliwości? Oto cztery najczęściej powtarzane mity na temat ogrodowych fontann – rozprawiamy się z nimi wszystkimi!
1. Nie mam miejsca na fontannę ogrodową!
Fontanny ogrodowe są ogromne i zajmują mnóstwo miejsca – myślisz, patrząc na swój ogród czy swoje podwórze. To chyba najczęściej powtarzany mit. Prawda jest jednak taka, że zarówno niemal w każdym przydomowym ogrodzie jest miejsce fontannę ogrodową, jak i w ofercie producentów fontann znajdziesz wiele mniejszych modeli, idealnych do miejsc o ograniczonym metrażu.
Skąd więc bierze się to przekonanie? Fontanny ogrodowe wciąż kojarzą nam się z takimi miejscami jak pałacyki czy dworki, a więc posiadłościami, wokół których znajdują się ogromne ogrody. Duża fontanna do ogrodu, ustawiona zazwyczaj w centralnym punkcie, faktycznie potrzebuje sporo miejsca, ale to tylko jedna z możliwości. Mała fontanna ogrodowa ustawiona w kącie działki, obok tarasu albo nawet w towarzystwie oczka wodnego – dzisiaj każdy może mieć własną fontannę, kwestia to odpowiednia aranżacja i wybór najlepszego rozmiaru!
2. Fontanny ogrodowe są bardzo drogie!
To także pokłosie wizerunku fontanny, jako elementu ogrodu dużego, luksusowego domu. Będąc przykładem statusu bogactwa, postrzegana jest jako coś z automatu drogiego. Owszem, na rynku znajdziemy także fontanny ogrodowe które są kosztowne, ale zdecydowana większość to modele dostępne właściwie na każdą kieszeń.
3. Fontanna ogrodowa nie pasuje do mojego ogrodu!
Twój ogród utrzymany jest w stylu angielskim? Może masz nowoczesny ogród, w którym wszystko jest idealnie uporządkowane? A może Twój ogród jest po prostu Twój i jest wypadkową różnych upodobań i gustów? Do każdego z nich pasuje fontanna do ogrodu! Nie wierzysz? Dzisiejsza oferta sklepów jest tak duża, że znajdziemy ogromną masę fontann pasujących do najróżniejszych stylów. Jeśli stawiasz na naturalne materiały, dobrym wyborem będzie fontanna ogrodowa z kamienia. Jeżeli twój ogród stylizowany jest na taki w stylu angielskim, poszukaj dekoracyjnych modeli z ozdobnymi figurkami – obok takiej fontanny będziesz móc postawić ławeczkę z giętego metalu. Natomiast do nowoczesnej przestrzeni pasować będą fontanny ogrodowe podświetlane.
4. Fontanny do ogrodu są problematyczne!
Złożenie i podłączenie fontanny ogrodowej jest skomplikowane i czasochłonne, obawiasz się, patrząc na oferowane modele. To niekoniecznie prawda. Owszem, instalacja ogromnej fontanny może wymagać nieco czasu i wiedzy, ale najpopularniejsze, dostępne dla każdego fontanny, to dodatek do ogrodu, jak każdy inny i każdy poradzi sobie z podłączeniem fontanny, tym bardziej, że wraz z zamówionym modelem otrzymasz instrukcję.
Mamy nadzieję, że jeśli do tej pory byłeś mocno sceptyczny dla pomysłu zakupu fontanny ogrodowej do własnego ogrodu, to choć trochę zmieniliśmy Twoje podejście. Sprawdź naszą ofertę fontann do ogrodu i przekonaj się, czy wśród nich znajduje się ta, która podbije Twoje serce!
Zalety posiadania fontanny ogrodowej
Fontanna do ogrodu to piękny dodatek – ale aspekt estetyczny to nie jedyna zaleta posiadania fontanny ogrodowej. Kiedy jedne plusy takiego rozwiązania przychodzą do głowy od razu, niektóre nie są tak oczywiste. Oto cztery ogromne zalety wprowadzenia do swojego ogrodu wody w formie fontanny!
1. Fontanny ogrodowe zapewniają przyjemny chłód w upalne dni
Nawet nie uwzględniając problemu zmian klimatycznych, lata w Polsce potrafią być naprawdę upalne i suche. O ile w domu ratować możemy się takimi rozwiązaniami jak wiatraki czy klimatyzatory, o tyle na zewnątrz skazani jesteśmy na lejący się z nieba żar. A może niekoniecznie? Fontanny ogrodowe, jak i inne otwarte zbiorniki wodne, takie jak oczka wodne, stawy czy strumyki, to najlepsze „naturalne klimatyzatory”. Woda z fontanny absorbuje ciepło z powietrza, zapewniając przyjemny chłód. I o ile działanie takiego systemu nie zapewni ani szybkiego, ani bardzo drastycznego spadku temperatury, o tyle różnica jest jak najbardziej wyczuwalna, dzięki czemu przebywanie w ogrodzie, zwłaszcza w pobliżu fontanny ogrodowej, będzie znacznie przyjemniejsze, zwłaszcza w najcieplejsze dni.
2. Fontanna do ogrodu zwiększa wilgotność powietrza
Jak wspomnieliśmy, lato to z jednej strony wysokie temperatury, ale z drugiej także brak wilgoci. Coraz rzadsze opady sprawiają, że powietrze jest nieprzyjemnie suche, co nie tylko przekłada się na mniejszy komfort przebywania na zewnątrz, ale także negatywnie wpływa na rozwój roślin. W takich sytuacjach w domu sięgamy po nawilżacz powietrza. A co z ogrodem? Rozwiązaniem są właśnie fontanny ogrodowe. Co prawda fontanny czy oczka wodne to zamknięte obiegi wody, w przypadku których woda nie przedostaje się do gleby, więc nie dociera do roślin tą drogą, ale za to każdy otwarty zbiornik wody zwiększa wilgoć powietrza.
3. Fontanny ogrodowe przyciągają ptaki oraz owady
Ogród to nie tylko rośliny, ale i zwierzęta, które powinniśmy zachęcać do przebywania w nim. Dlaczego? Pomijając takie argumenty, jak piękno ptasiego śpiewu czy możliwość podziwiania kolorowych skrzydeł motyli, obecność zwierząt i owadów w ogrodzie ma na niego pozytywny wpływ. Ptaki, na przykład takie jak jerzyk, to prawdziwi pogromcy komarów i much. Ale woda przyciąga także mniejszych mieszkańców, jak na przykład owady zapylające, które zapewniają chociażby więcej owoców jesienią. Nawet mała fontanna ogrodowa potrafi zrobić różnicę i być niesamowitym wabikiem dla pożytecznych gości.
4. Fontanna do ogrodu zapewnia relaks
Szum szemrzącej wody to jeden z tych przyjemnych dźwięków, w które wsłuchiwać można się godzinami i nadal nie ma się go dość. Nie ważne, czy wybierzemy małą fontannę do ogrodu czy dużą fontannę ogrodową z kamienia – choć różnić się mogą rozmiarem, kształtem, stylem czy materiałem wykonania, każda fontanna to źródło tego relaksującego, hipnotyzującego odgłosu płynącej wody. Możesz relaksować się przy fontannie drzemiąc, czytając książkę czy medytując, ale możesz także dzielić się tym cudownym dźwiękiem z innymi, zapraszając bliskich chociażby na piknik czy też grilla. A jeśli wybrałeś fontannę ogrodową podświetlaną, to wrażenie zrobisz także po zachodzie słońca.